Edward Raczyński, syn generała Filipa Raczyńskiego, zyskał sławę dzięki swojej wielostronnej działalności. Po studiach i służbie wojskowej, za swoje zasługi w bitwach, osiadł w Rogalinie, gdzie zgromadził imponujący księgozbiór. Ten zbiór stał się fundamentem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, pierwszej polskiej biblioteki publicznej w Poznaniu, otwartej 5 maja 1829 roku.

Link do pełnej pracy 📚

Edward Raczyński był także aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauki w Warszawie, wydając różnorodne źródła historyczne, traktaty polityczne i serie wydawnicze. Jego działalność wydawnicza osiągnęła apogeum w latach 1827-1830.

Biblioteka Raczyńskich nie tylko pełniła funkcję kulturalnego centrum pod zaborem pruskim, ale także wzbogacała się dzięki licznych darom, a jej zbiory rosły również poprzez zakupy oraz egzemplarze obowiązkowe. Mimo trudnych czasów, Biblioteka przetrwała i odgrywała ważną rolę w zachowywaniu polskiej kultury.

Warto zaznaczyć, że oprócz bogatego dziedzictwa księgozbioru, Biblioteka Raczyńskich może poszczycić się unikalnym gmachem, będącym znaczącym obiektem architektury klasycystycznej w Polsce.

Całość tej pracy, realizowanej w ramach przedmiotu „Książka antykwaryczna w Polsce”, prowadzonego przez dr hab. Iwonę Imańską na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu znajdziecie na portalu Academia.edu. Zapraszam do zgłębienia tej pasjonującej historii oraz odkrycia tajemnic Biblioteki Raczyńskich!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.