Podcasty, czyli regularne odcinki udostępniane za pomocą technologii RSS, mają swoje korzenie w czasach wprowadzenia na rynek odtwarzaczy mp3, zwłaszcza iPodów firmy Apple. Tekst opisuje genezę i rozwój podcastingu oraz różne jego odmiany, takie jak vodcasty, screencasty czy lifecasty.
Warto zaznaczyć, że podcasty nie tylko zdobywają popularność wśród stacji radiowych i telewizyjnych, ale również znajdują zastosowanie w edukacji. Podcasty mogą służyć jako wstępne materiały przygotowawcze dla studentów, a także wspomagać naukę języków obcych czy być formą udostępniania treści edukacyjne na serwisach współdzielenia zasobów.
W Polsce zjawisko podcastingu pojawiło się w 2005 roku, a wpis na blogu wspomina o pierwszych polskich podcasterach, takich jak Jacek Artymiak czy Martin Lechowicz i o ciekawym serwisie Glosa.info, związanym ze światem książek, tworzonym przy warszawskim Radio Kampus.
Zachęcam do przeczytania pełnej pracy, która dostępna jest na portalu Academia.edu. Ciekawe spojrzenie na historię i zastosowania podcastingu, zwłaszcza w kontekście edukacyjnym przedstawione na zajęciach Zasoby Cyfrowe pod kierunkiem dr Małgorzaty Kowalskiej!
Dodaj komentarz