Naprawdę niewielką, ciekawą wystawę zdjęć, materiałów o Polsce dla XVII-wiecznego podróżnika, można od dziś nawiedzić w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu. Inicjatorem był prof. Włodzimierz Zientara we współpracy z prof. Jarosławem Dumanowskim.

Polska w XVII wieku była najbardziej tolerancyjnym krajem w Europie, mieszkało tu również wiele mniejszości narodowych, które trudno było by nazwać czasami mniejszościami. Ciekawość tym regionem, posunęła obcokrajowców do tworzenia opisów i poradników dla podróżników, którzy wybierali się w tę stronę.

Była to kraina tajemnicza – pociągająca i przerażająca zarazem – zadziwiająca podróżnych z krajów zachodnich bujną przyrodą, zaskakującą modą, niezwykłymi potrawami, architekturą czy zwyczajami. Polskie drogi i gospody wystawiały wolę przyjezdnych na ciężką próbę, na drodze do celu stawały im pogoda, polskie sądownictwo, niepokoje społeczne czy wreszcie przyzwyczajenia samych podróżników, którzy nierzadko nie byli gotowi otworzyć się na nową kulturę i zrewidować swoje wcześniejsze opinie o odwiedzanym kraju.*

Co takiego dziwiło wędrujących na wschód Niemców i Francuzów? Czy aż tak kultura sarmacka różniła się od zachodniej Europy? Odpowiedzi na te i podobne pytania, w pigułce, przedstawiono na wystawie „Dwór polski i francuski w oczach podróżnych we wczesnych czasach nowożytnych”.


Wystawy 2013, Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu
** Obraz pochodzi ze strony Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.