Podróż w świat umysłu jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej sztuki przełomu XIX i XX wieku.

Chciałabym podzielić się z Wami interesującym spojrzeniem na księgozbiór Stanisława Wyspiańskiego, znanego polskiego artysty, poety i malarza. Praca powstała w ramach zajęć Bibliofilskie Kolekcje i Muzea Książki prowadzone przez prof. Janusza Tondela.

Link do pełnej pracy 📚

Stanisław Wyspiański
Stanisław Wyspiański

W pracy analizuje się rozwój księgozbioru Wyspiańskiego, urodzonego w 1869 roku w Krakowie. Skupiam się na tym, jakie książki składały się na jego bibliotekę, jakie wpływy wywarły na artystę i jakie obszary wiedzy stanowiły dla niego źródło inspiracji. Przyglądam się również tematycznemu aspektowi księgozbioru, odkrywając, że Wyspiański interesował się głównie historią, historią sztuki, literaturą piękną oraz dziełami związanymi z tematyką polską.

Praca wskazuje, że biblioteka Wyspiańskiego była dla niego nie tylko źródłem wiedzy, ale także narzędziem pracy twórczej. Analizując zakreślone, podkreślone i zaznaczone pozycje, autor podkreśla, że artysta korzystał z książek zarówno jako inspiracji, jak i narzędzia do pogłębiania swojej wiedzy.

Zapraszam do pełnego tekstu na Academia.edu, gdzie zgłębicie temat rozwoju intelektualnego Stanisława Wyspiańskiego, jego zainteresowań literackich i artystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.