Prawa autorskie mogą wydawać się skomplikowane, ale warto zdobyć wiedzę na ich temat, aby skutecznie korzystać z posiadanych materiałów. Tekst porusza kwestie dozwolonego użytku prywatnego i publicznego, licencji mediów, cytatu, a także przedstawia czas trwania autorskich praw majątkowych. Wspomina o interesującym zagadnieniu „odżycia praw autorskich”, które pojawiło się w polskim systemie prawnym w 1994 roku. Dowiesz się, dlaczego utwory, do których prawa autorskie wygasły, mogą ponownie podlegać ochronie prawa autorskiego.

Link do pełnej pracy 📚

Warto zaznajomić się z Funduszem Promocji Twórczości, który zarządza środkami z tzw. martwej ręki, czyli z wpłat od producentów korzystających z utworów, których prawa autorskie już wygasły.

Cała treść, przygotowaną na zajęciach Ochrona Własności Intelektualnych pod kierunkiem dr Wandą A. Ciszewskiej, jest dostępna na portalu Academia.edu. Zapraszam Was do zgłębienia tematu i zrozumienia, jakie prawa przysługują autorom oraz jakie są możliwości korzystania z utworów w różnych kontekstach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.