Rozpoczynając przygodę z pozycjonowaniem i optymalizacją nie należy pominąć informacji o kodach HTTP, a przede wszystkim kanoniczności. Czym jest ta tajemnicza kanoniczność?

Na pewno zauważyłeś, że Twoja strona pomimo jednej posiadanej domeny otwiera się zarówno, gdy poprzedzasz ją „www” lub dopisujesz końcówkę informującą o technologi w jakiej strona została napisana np. „/index.html”. Wyszukiwarki pomimo tej samej zawartości indeksują stronę pod każdym z tych adresów URL, a to zmniejsza moc ratingową dzieląc ją przez każdą możliwość tej samej domeny. Niedopuszczenie do takiej sytuacji jest możliwe, gdy ustalimy kanon strony, którą wyszukiwarki powinny zaindeksować i to jej przeznaczyć całą moc ratingową.

Istnieją dwa rodzaje przekierować:

  • 301 – stałe
  • 302 – tymczasowe

Przekierowanie 302 informuje wyszukiwarkę, że strona której szuka znajduję się tymczasowo pod innym adresem URL, ale przy następnych odwiedzinach powinna znów zawitać na stary adres URL. Rozwiązanie jest dobre tylko w naprawdę specyficznych sytuacjach. Należy pamiętać, że kod 302 nie przekazuje żadnej mocy ratingowej na adres strony na którą przekierowuje, dlatego w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest przekierowanie 301, przekazujący ok. 90% mocy dalej.

Przekierowania głównej domeny w prosty sposób można wprowadzić do pliku .htaccess znajdującym się w pliku „public_html” na Twoim serwerze. Wystarczy wkleić tam poniższy kod podmieniając jedynie nazwy domen (2 linijkę kodu można usunąć lub powielić pod sobą zgodnie z ilością stron, które chcemy na stałe przekierować na domenę docelową).

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?nazwa-domeny1.pl$ [OR]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?nazwa-domeny2.pl$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.docelowa-nazwa-domeny.pl/$1 [R=301,L]

Musisz też pamiętać, aby linkując na stronę główną używać jednego wybranego adresu docelowego, to także zmniejszy omylność wyszukiwarki.

Przekierowania można używać do podstron, ale nie warto zaśmiecać nimi pliku .htaccess. Najlepiej na konkretnych stronach poinformować wyszukiwarki o ich kanoniczności lub nie, używając atrybutu rel=”cannonical”. W tym celu w znaczniku meta strony umieszcza się następujący kod (podmieniając adres URL na stronę docelową).

<link rel="cannonical" href="http://www.nazwa-domeny/docelowy adres/artykul/" />

Kod nie zaszkodzi dodany na każdej stronie. Choć z punktu widzenia technicznego nie ma potrzeby umieszczania kanoniczności z łączem do samego siebie, to takie zabezpieczenie może przydać się, gdy ktoś bezmyślnie skopiuję całą stronę -> internauci, którzy trafią na plagiat strony zostaną przekierowani na stronę oryginalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.