Na przełomie lat 80. i 90., gdy Tim Berners-Lee tworzył koncepcję WWW, Stolica Apostolska już planowała wykorzystanie informatyki w Kościele. Orędzie Jana Pawła II z 1990 r. nie wspomina o Internecie, ale zawiera rozwiązania informatyczne. Dopiero w 2002 r. pojawiły się dokumenty bezpośrednio dotyczące Internetu, ale Kościół już wcześniej korzystał z technologii.
W Polsce, pierwsze zastosowanie komputerów w Kościele datuje się na 1986 r. W 1995 r. uruchomiono watykańską pocztę elektroniczną, a rok później powstała strona internetowa Vatican.va.
Tekst omawia ewolucję stron bibliotek kościelnych, od prostych stron informacyjnych do bardziej zaawansowanych projektów. Przykłady obejmują biblioteki zakonne, diecezjalne, uczelni katolickich, parafialne, a także strony federacji bibliotek kościelnych. Analiza obejmuje nie tylko treść, ale także estetykę, funkcjonalność i wykorzystanie technologii web 2.0.
Całość pracy napisanej w ramach zajęć „Książka zabytkowa w zbiorach Kościoła” prowadzonych przez dr Krzysztofa Nierzwickiego na studiach, dostępna jest na portalu Academia.edu.
Dodaj komentarz