HTML-kit 292 to darmowe narzędzie służące do tworzenia stron internetowych, stworzone z myślą zarówno o początkujących, jak i zaawansowanych webmasterach. Program umożliwia w prosty sposób generowanie kodu HTML, XHTML i XML, przeprowadzanie jego walidacji, a także za pośrednictwem wbudowanego klienta FTP publikację rezultatów pracy w Internecie.

Poza funkcjami dostępnymi w programie, może rozszerzyć go o ponad 100 dodatkowych narzędzi (pluginów), które tworzone są przez społeczność użytkowników.

Skupiając się na dobrych stronach programu można wyliczać numeracje linii, która przyśpiesza poruszanie się po kodzie, poza tym istnieje także opcja numerowania breakpointów. Składnia jest kolorowana dla języków takich jak HTML, XHTML, XML, CSS, XLS, XSLT, JavaScript, JScript, LiveWire, VBScript, Visual Basic, ASP, PHP, Perl, iHTML, Java, Python, C/C++, .NET C#, Delphi / Pascal, INI. Podgląd tworzonej strony możliwy jest pod dwoma silnikami renderującymi: Explorer mode oraz Gecko mode, a ponadto jednym kliknięciem możemy sprawdzić zgodność naszego kodu (W3C).

Atutami są także zakładki dzięki którym mamy możliwość edytowania wielu dokumentów na raz. Modyfikowalny autosave będzie pamiętał za nas o zapisywaniu naszej strony, wbudowany unicode translator pozwoli na szybkie zmodyfikowanie kodowania znaków na przykład przy przenosinach bazy danych, a klient ftp pozwoli umieścić stronę na serwerze.

Portale z których można pobrać narzędzie informują, że jedynym minusem jest brak polskiej wersji językowej funkcji. Nie rozumiem zaistnienia tu Text to Speech, translatora, czy wbudowanego, jednak po przetestowaniu programu znalazłam wiele zbędnych kalkulatora. Składnia jest kolorowana, ale nie jest sprawdzana – brak debugera real time. Klient ftp jest, ale niestety mało przejrzysty, a przesyłanie na serwer wymaga drag&drop’u w drzewie katalogów.

Grupowanie plików w projekcie jest dostępne w wersji płatnej (78 $), co powoduje w wersji darmowej możliwy niepotrzebny chaos. Support dostępny na stronie programu (http://www.htmlkit.com/support/) oczywiście jedynie w języku angielskim także nie jest zbyt przejrzysty. Program wspierany jest wyłącznie pod Microsoft, pod Linuxem istnieje możliwość za pośrednictwem np. Wine co często wiąże się niekompatybilnością lub brakiem działania.

Podsumowując HTML-kit 292 jest niepotrzebnie przesadzony w możliwości modyfikowania wszystkich funkcji programu, a także w ilości zbędnych funkcji np. wstawianie szablonowych znaczników „<” tag ”/>”. Jednak możliwość stworzenia własnych pluginów oferuje większe przystosowanie programu do indywidualnego użytkownika.

Testowaniem programu zajmowałam się w ramach zajęć Tworzenia stron WWW z mgr inż. Mariuszem Jarockim.
Aktualizacja : 2 sierpnia 2013.


Przypisy

  1. HTML-Kit Build 292, „dobreprogramy”, [dostęp: 13 maja 2010].
  2. HTML-Kit 1.0 292, „DarmoweProgramy.org”, [dostęp: 13 maja 2010].
  3. P. Gazda. HTML-Kit 292: test darmowego i rozbudowanego edytora HTML, „Webhosting.pl”, [dostęp: 13 maja 2010].
  4. HTML-Kit Build 292. op. cit.
  5. HTML-Kit Support Forum, [dostęp: 13 maja 2010].

Bibliografia

  1. DarmoweProgramy.org, [dostęp: 13 maja 2010].
  2. dobreprogramy, [dostęp: 13 maja 2010].
  3. HTML-Kit [dostęp: 13 maja 2010].
  4. Gazda P. HTML-Kit 292: test darmowego i rozbudowanego edytora HTML, „Webhosting.pl”, 6 stycznia 2010 [dostęp: 13 maja 2010]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.