W mojej rodzinie krąży kamizelka, którą moja córka otrzymała od mojej mamy. Trudno określić, ile lat ma ten wyjątkowy przedmiot, który pierwotnie należał do prababki mojej mamy. Ta część rodziny pochodzi z łemkowskiej mniejszości etnicznej, zamieszkującej niskie góry na południu Polski, głównie w Beskidach. Ta kraina nosiła nazwę „Łemkowszczyzna”. Historia przyniosła Łemkom trudności, w tym przymusowe wysiedlenie (dotyczyło to także moich dziadków), co skutkowało rozproszeniem ich po zachodniej Polsce i utratą całego dobytku.

To dziedzictwo, reprezentowane przez kamizelkę, stało się źródłem inspiracji do odkrycia korzeni rodzinnych. Dodatkowo dowiedziałam się, że Łemkowie tradycyjnie tworzyli wyjątkową biżuterię, w tym piękne naszyjniki zwane „Krywulkami”, wykonane ze szklanych koralików.

W mojej podróży odkrywania dziedzictwa zwróciłam uwagę na kurs Marion Mazô Beading. Skupia się on na projektowaniu eleganckich wzorów biżuterii z koralików. Zdecydowałam się poświęcić swój wolny czas, aby zgłębić tę sztukę, która w pewien sposób zbliżyła mnie do moich korzeni.

W efekcie stworzyłam mini kolekcję biżuterii. Składa się z dwóch bransoletek i pierścionka, które czerpią inspirację z trzech obrazów Pietra Mondriana: „Victory Boogie Woogie” (1942-1944), „Composition with Large Red Plane, Yellow, Black, Grey and Blue” (1921) oraz „Broadway Boogie Woogie” (1942). Wykorzystałam piękne matowe koraliki Miyuki, które ze względu na swój zachowany kształt nadają rytm kolekcji. Dodatkowo ich matowe wykończenie pozwala podziwiać biżuterię, odbijając światło w sposób subtelny i harmonijny. Ta kombinacja tradycji, sztuki i nowoczesności sprawiła, że moja mini kolekcja staje się wyjątkową pamiątką z rodzinnych korzeni i artystycznego dziedzictwa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.