Właściciel sieci kawiarni (firma średniej wielkości) w województwie kujawsko-pomorskim chciałby poszerzyć działalność o posiłki z produktów lokalnych (ruch Slow Food). 

Klient

Właściciel sieci kawiarni (firma średniej wielkości) w województwie kujawsko-pomorskim
chciałby poszerzyć działalność o posiłki z produktów lokalnych (ruch Slow Food). Zainteresowany jest listą takich produktów, ich dostawców, ewentualnej konkurencji i wstępnej informacji o możliwości otrzymania dofinansowania na rozwój firmy z tym związany.

Zagadnienia

  1. Krótka charakterystyka ruchu Slow Food i jego rozwój w Polsce.
  2. Lista produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.
  3. Lista dostawców produktów lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim.
  4. Lista firm gastronomicznych w województwie kujawko-pomorskim wykorzystująca w swoim wyzerunku Slow Food lub akcje pokrewne.
  5. Wstępna informacja o możliwość otrzymania dofinansowania na rozwój firmy związany z produktami lokalnymi.

Strategia wyszukiwawcza

  1. Krótka charakterystyka ruchu Slow Food i jego rozwój w Polsce.
    • Wybór słów kluczowych: Slow Food, Slow Food PolskaWykorzystanie słów kluczowych w wyszukiwarce Google i zapoznanie się z treścią na stronach Stowarzyszenia Slow Food i telewizji Kuchnia Plus HD.
    • Stowarzyszenie Slow Food Polska (http://wsssww.slowfood.pl)
    • Stowarzyszenie Slow Food International (http://www.slowfood.com/)
    • Kuchnia Plus HD (http://www.kuchniaplus.pl)
    • Narzędzia:
      • Wyszukiwarka Google
  2. Lista produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.
    • Wybór słów kluczowych: produkty lokalne, produkty regionalne, produkty tradycyjne, województwo kujawsko-pomorskie.Wykorzystanie słów kluczowych w wyszukiwarce Google i zapoznanie się z treścią wyszukanych stron oraz wykorzystaniem ich wewnętrznych wyszukiwarek.
    • Źródła:
      • Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (http://www.minrol.gov.pl)
      • Województwo Kujawsko-Pomorskie (http://www.kujawsko-pomorskie.pl)
      • Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (http://www.ijhar-s.gov.pl)
      • Kujawsko-Pomorskie Produkty Tradycyjne (http://www.kujawsko-pomorskie.pl/regionalne/)
    • Narzędzia:
      • Wyszukiwarka Google
      • Wyszukiwarki wewnętrzne
  3. Lista dostawców produktów lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim.
    • Wybór słów kluczowych: hurt produkty tradycyjne kujawsko-pomorskie, hurtownia produkty tradycyjne kujawsko-pomorskie, dostawca produkty tradycyjne kujawsko-pomorskie.Wyszukiwanie w wyszykiwarce Google, przegląd bazy przedsiębiorców na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej oraz zapoznanie się z materiałami na stronie KZRSS Społem.
    • Źródła:
      • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (http://prod.ceidg.gov.pl)
      • Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni Spożywców Społem (http://kzrss.spolem.org.pl/)
    • Narzędzia:
      • Wyszukiwarka Google
      • Baza Przedsiębiorców (CEIDG)
  4. Lista firm gastronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim wykorzystująca w swoim wizerunku Slow Food lub akcje pokrewne.
    • Wybór słów kluczowych: kawiarnia ekologiczna toruń, kawiarnia ekologiczna bydgoszcz, restauracja regionalna toruń, restauracja regionalna bydgoszcz.Wyszukiwanie w wyszukiwarce Google, przegląd bazy przedsiębiorców na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także zapoznanie się z treścią stron poszczególnych firm.Z pośród znalezionych firm zostały wyeliminowane restauracje specjalizujące się w ogólnie w kuchni staropolskiej z regionu całej Polski.
    • Źródła:
      • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (http://prod.ceidg.gov.pl)
    • Narzędzia:
      • Wyszukiwarka Google
      • Baza Przedsiębiorców (CEIDG)
  5. Wstępna informacja o możliwość otrzymania dofinansowania na rozwój firmy związany z produktami lokalnymi.
    • Wybór słów kluczowych: dofinansowanie unijne, dofinansowanie produkty regionalne, dofinansowanie produkty tradycyjne, fundacja produkty tradycyjne.Wyszukiwanie w wyszukiwarce Google, wykorzystanie wyszukiwarek dotacji na Portalu Funduszy Europejskich i stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorstw oraz przeglądanie zawartości stron.
    • Źródła:
      • Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (http://www.parp.gov.pl)
      • Portal Funduszy Europejskich (http://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/)
      • Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej (http://www.efrwp.pl)
    • Narzędzia:
      • Wyszukiwarka Google
      • Wyszukiwarka dotacji unijnych (Portalu Funduszy Europejskich)
      • Wyszukiwarka dotacji (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości)

Analiza treści wyszukanych zasobów:

1. Krótka charakterystyka ruchu Slow Food i jego rozwój w Polsce.

Slow Food, międzynarodowa organizacja (non-profit), powstała w 1986 roku we Włoszech. Celem organizacji jest ochrona, wspieranie i promocja niewielkich regionalnych producentów żywności, którzy produkują ją w sposób nie spotykany w innych miejscach na świecie. Żywność ta, najczęściej tradycyjna i zdrowa jest zagrożona zniknięciem z powodu globalizacji, szczególnie ekspansji tzw. fast foodu. Stąd także wzięła się przeciwstawna nazwa oraz czerwone logo w kształcie ślimaka.
Organizacja zrzesza ponad 100 tys. członków z 45 krajów. Polska dołączyła 4 grudnia 2002 roku, a pierwsze centrum powstało w Krakowie (obecnie także w Warszawie, Łodzi, Szczecinie i Grucznie oraz na obszar Mazowsza, Wielkopolski i Lubuskie). Głównym celem polskich członków jest wypromowanie góralskiego oscypka (sukcesem: wpisanie oscypka na listę produktów regionalnych Unii Europejskiej).
Promocja polega głównie na organizacji festiwali kulinarnych, gdzie można się zapoznać z produktami tradycyjnymi konkretnych regionów. W Polsce do wspierania i rozprzestrzeniania informacji o produktach lokalnych i ruchu Slow Food przyczynia się także telewizja kulinarna Kuchnia Plus HD.
Członkiem organizacji można zostać wypełniając formularz na stronie Slow Food Polska i deklarując się na roczną składkę w wysokości 60 (wersja krajowa) lub 200 zł (wersja międzynarodowa).

2. Lista produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego.

Tradycyjne produkty rolno-spożywcze mogą być w Polsce chronione prawem polskim lub prawem Unii Europejskiej. Produkty tradycyjne charakteryzują się wytwarzeniem z tradycyjnych surowców, posiadaniem tradycyjnego składu lub sposoby produkcji.
Lista produktów tradycyjnych województwa kujawsko-pomorskiego, uznanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, znajduje się poniżej wraz z krótką charakterystyką. Na chwilę tworzenia raportu żaden z tych produktów nie jest chroniony prawem Unii Europejskiej.
Produkty lokalne, także te nie uwzględnione na Liście Produktów Tradycyjnych MRiRW dostępne są w obrazowy sposób na stronie Kujawsko-Pomorskie Produkty Tradycyjne (http://www.kujawsko-pomorskie.pl/ zakładka Kujawsko-Pomorskie Produkty Tradycyjne →
Mapa).

Produkty mięsne:

Świąteczna szynka kujawska z kością – szynka kujawska z kością to cała szynka wieprzowa wraz z golonką, o złocisto-brązowej skórce po upieczeniu, nabita goździkami.
Biała kiełbasa w słoiku – wyroby mięsne były w dawnym, tradycyjnym gospodarstwie wiejskim przechowywane w słoikach. Zmielona masa mięsna umieszczona w słoiku, średnio rozdrobniona, z widocznymi kawałkami tłuszczu i galaretką. Na przekroju widoczna mozaika bladoczerwonych i czerwonych fragmentów mięsa i jaśniejszych fragmentów tłuszczowych, otoczona cienką warstwą bursztynowej galarety.
Półgęsek, znany też jako półgąsek albo pierśnik – półgęsek był w kuchni staropolskiej bardzo popularną przekąską. Najbardziej znane były półgęski litewskie, wspominane między innymi przez Adama Mickiewicza w Panu Tadeuszu. Na zewnątrz wygląd walca obleczonego gęsią skórą, wzdłużnie zszytego dratwą lub oplecionego sznurkiem jak baleron. Na przekroju owalne mięso otoczone warstewką tłuszczu i skórą gęsią.

Warzywa i owoce:

Sok z kapusty kwaszonej – sok z kapusty kwaszonej to produkt znany od wieków, jego walory smakowe oraz lecznicze doceniono już kilkaset lat temu. Sok z kapusty kwaszonej jest cieczą rozlewaną do brązowych butelek plastikowych o pojemności 0,5 l, opatrzonych etykietą oraz ulotką informacyjną
Powidła śliwkowe z Doliny Dolnej Wisły – jednym z najstarszych sposobów utrwalania i konserwacji owoców śliw jest ich rozgotowywanie i zagęszczanie poprzez odparowywanie w podgrzewanych kotłach. Gęsta masa owocowa z fragmentami skórek owoców, o powierzchni lśniącej, bardziej zestalonej.
Gruszki staruszki w syropie – niedrążone połówki gruszek, niektóre z ogonkami, zanurzone w gęstym, klarownym syropie. W syropie widoczne goździki korzenne (2-3 sztuki na słoik).
Fjut /cyrop/ – syrop z buraków cukrowych można przerabiać domowymi sposobami, uzyskując różne słodkie produkty.

Wyroby piekarnicze i cukiernicze:

Kujawiok – wielkanocna baba drożdżowa to ciasto drożdżowe o charakterystycznym dla babek kształcie, posypane cukrem pudrem lub polane białym lukrem. Przygotowywane było na Święta Wielkanocne. Wewnętrzna struktura ciasta nierównomierna, porowata z widocznymi na przekroju całymi rodzynkami.
Mazurek orzechowy – to wypiek o wyjątkowych walorach smakowych, znany od kilku wieków i szczególnie związany z tradycją Świąt Wielkiej Nocy. Ciasto na kruchym spodzie, płaskie, niewysokie z warstwą kremu na wierzchu, udekorowane bakaliami.
Chleb z kminkiem ze Stolna – Stolno jest wsią położoną w województwie kujawsko-pomorskim słynącą ze swojego przywiązania do tradycji. Chleb z kminkiem ze Stolna to pieczywo o pachnącej, rumianej i chrupiącej skórce, posypanej kminkiem. Na przekroju jasny, lekko porowaty i dobrze wypieczony.
Stoleński razowiec ze słonecznikiem – pieczywo o ciemnej, chrupiącej skórce. W przekroju ciemny, porowaty i dobrze wypieczony. Wzbogacony i przyozdobiony ziarnami słonecznika.
Chleb z makiem ze Stolna – jak wykazuje Encyklopedia gospodarcza Polski, na ziemiach polskich wypiekano chleb zapewne już w neolicie. Apetyczny, pachnący, skórka rumiana, posypana makiem. W przekroju jasny, dobrze wypieczony.
Mace borowiackie – mace borowiackie to rodzaj pieczywa, które w przeszłości wypiekano z resztek ciasta pozostałego po wypieku chleba. Ciasto drożdżowe w kształcie kwadratów; w przekroju widoczne jaśniejsze ciasto na spodzie i ciemniejszy farsz na górze.
Kajmak – słodka, aksamitna masa cukiernicza o smaku toffi. Masa jednolita, brązowa, połyskliwa. W temperaturze pokojowej ciągliwa, zachowująca nadany jej kształt.
Amoniaczki – wypiekane były w kujawskich domach od kilku pokoleń. Jest to produkt tradycyjny, jego receptura znana jest praktycznie przez każdą starszą gospodynię na Kujawach. Drobne ciasteczka o karbowanych brzegach z posypką cukrową.
Placki na sodzie – wypiekane w kujawskich domach od kilkudziesięciu lat, nazywane były również racuchami, sodziakami, spuchlunami, bądź w niektórych regionach Kujaw byncami. Owalne, pulchne placki.
Pączki ziemniaczano-dyniowe – produkt przygotowywany w okolicach Tłuchowa wyłącznie z produktów naturalnego pochodzenia, bez dodatków i ulepszaczy. Pączki o chrupiącej skórce posypane cukrem pudrem.
Chleb żytni z ziemniakami – w czasach rozwoju uprawy ziemniaka w Polsce, zaobserwowano, że można zwiększyć ilość wypiekanego chleba, poprawić jego jakość i zwiększyć trwałość dodając do ciasta chlebowego gotowane i utarte ziemniaki. Bochen chleba pieczony w formie, na przekroju widoczny drobno oczkowany miąższ otoczony delikatnie przypieczoną skórką.

Miody:

Miody z rejonu Dolnej Wisły – pozyskiwane są od wielu stuleci. Do ich produkcji wykorzystuje się pszczołę miodną (Apis mellifera). Miód płynny lub skrystalizowany, stały (krupiec lub kremowy); o barwie od słomkowej do bursztynowej – w zależności od rodzaju pożytku. Bez zmętnień i osadów.

Gotowe dania i potrawy:

Żur kujawski – potrawa spożywana na Kujawach od wieków, szczególnie na wsi. Mówiło się, że jest to strawa ludzi biednych i bogatych.
Czarnina kujawska – jest starą, tradycyjną, powszechnie znaną w północnej Polsce potrawą. Zawiesista ciecz (zupa).
Zupa kwas – to potrawa tradycyjna, gotowana głównie na obszarach wiejskich, znana od kilkuset lat, przygotowywana na bazie soku z kapusty kwaszonej, stąd jej charakterystyczny kwaskowaty smak.
Marchew krychano – to gęsta, niejednorodna papka (miazga) koloru marchewkowego – ciemnopomarańczowego, z widocznymi kawałkami mięsa /boczku lub żeberek wieprzowych/ . W wyraźnym smaku gotowanej marchwi wyczuwa się posmak zasmażki, usmażonej cebuli oraz mięsa wieprzowego /o ile dodano żeberka/.
Grzybowniczki – drożdżowe bułeczki z nadzieniem z grzybów świeżych i suszonych , uważane w Borach Tucholskich za wyjątkowy rarytas, który przygotowuje się na ważne spotkania rodzinne oraz na kolację wigilijną.
Kaczka nadziewana po kujawsku – na Kujawach od bardzo dawna kaczka nadziewana gościła na stołach, zgodnie z powiedzeniem: „Każda gospodyni – cuda z kaczki czyni”. Upieczona biała kaczka w całości bez głowy i nóg.
Groch z kapustą – w wierzeniach ludowych spożywanie nasion grochu chroniło ludzi przed chorobami, a w połączeniu z kapustą zapewniało urodzaj. Gęsta masa kapuściano-grochowa, z widocznymi ziarnami grochu, nitkami pokrojonej kiszonej kapusty białej oraz przyprawami (liściem laurowym oraz zielem angielskim).
Wigilijna zupa z suszonych śliwek – przygotowywana i podawana była i jest tylko na wigilijną kolację. Większość Kujawianek nie wyobraża sobie, aby przygotowywać tę potrawę na inne okazje w ciągu roku. Na Kujawach, magia jej smaku jest nierozerwalnie związana z tradycją podawania jej podczas wigilijnej kolacji. Zawiesista, ale nie gęsta ciecz z widocznymi brunatnymi owocami – śliwkami w skórce.
Kluski z makiem – należą do kujawskich, tradycyjnych potraw wigilijnych. Krótko krojone kluski wymieszane z masą makową oraz z widocznymi rodzynkami, kawałkami orzechów włoskich i skórki pomarańczowej.
Gzik – biała, gęsta, niejednorodna masa, z widocznymi drobinami szczypiorku w całej masie twarożku.
Rosopita – zupa śledziowa z dodatkiem cebuli i przypraw takich jak pieprz, liść laurowy, ziele angielskie.

Napoje:

Wino domowe z Kujaw – wino znane było w Polsce już za czasów pierwszych Piastów. Szklane butelki zakorkowane korkami naturalnymi.
Piwo nakielskie ciemne – pierwsze wzmianki o warzeniu piwa w Nakle pochodzą z początku XVI wieku. Płyn ciemny, o wiśniowo-brązowej barwie i gęstej pianie, klarowny, bez zawiesin i osadów.
Piwo nakielskie jasne – tradycja warzenia piwa od wielu pokoleń towarzyszyła mieszkańcom Nakła nad Notecią i okolic. Płyn jasny, o złocistej barwie i gęstej pianie, klarowny, bez zawiesin i osadów.
Księżycówka z Kujaw – wzięła swój początek i tradycję wytwarzania z Nieszawy i jej okolic. Księżycówka z Kujaw jest napojem alkoholowym rozlewanym do szklanych, zielonych butelek zamkniętych korkiem. Korek okryty jest papierową serwetką przywiązaną gumką lub sznurkiem. Ten zabieg ma na celu ukazanie księżycówki jako produktu lokalnego, a co za tym idzie – wyjątkowego. Butelki opatrzone są odpowiednimi etykietami z nazwą tego produktu.
Nalewka orzechowa – pierwsza nalewka swą nazwę Hipokrasa zawdzięcza Hipokratesowi, który jako ojciec starożytnej medycyny, jako pierwszy do wina dodał miodu i ziół. Zawartość alkoholu 35%-45% objętości płynu Orzech zbierany jest w dwa tygodnie po św. Janie, czyli na początku lipca, kiedy nie wytworzy się jeszcze skorupka (miąższ).
Nalewka z kwiatów głogu (bulimączka) – pierwsza nalewka przeznaczona „dla smaku” – rosolis (z łac. ros – kropla, solis – słońce), powstała we Włoszech w XIII w. Do Polski nalewki trafiły za sprawą Henryka Walezego i zwane były kordiałami. Zawartość alkoholu 35%-45% Kolor nalewki uzależniony jest od pyłku kwiatowego kwiatu głogu zbieranego w okresie kwitnienia, czyli w maju.
Nalewka z czarnej porzeczki – nalewki to alkoholowe wyciągi z owoców, korzeni, kwiatów i ziół. Zawartość alkoholu 35%-45% objętości płynu Nalewka wyróżnia się niepowtarzalnym, wykwintnym korzennym smakiem dzięki dodawaniu składnika młodych listków oraz pędów
czarnej porzeczki. Porzeczki zbiera się, gdy są już lekko przejrzałe.
Nalewka dereniowa – pierwsze nalewki powstawały na bazie wina, miodu i ziół. Już w czasach starożytnych mieszając zioła, szukano eliksirów młodości i miłości. Zawartość alkoholu 35%-45% objętości płynu Dzięki temu, że w pierwszej kolejności osiąga się intensywność owoców przez zalanie ich alkoholem i otrzymanie syropu owocowego, smakowe walory stają się bardziej intensywne. Filtrowanie przez bawełnę sprzyja dodatkowo klarowności nalewki, dzięki czemu nie ma ona koncentratowego wyglądu.
Dzięgielówka – nalewki przyrządza się dość łatwo – z owoców, korzeni i ziół. Zawartość alkoholu 35%-45% Łodyga arcydzięgla musi być zbierana nad rzeką w maju.
Kawa zbożowa z jęczmienia – kawa dotarła do Polski pod koniec XVII wieku, ale rozgłos zyskała dopiero na początku XVIII w. Mieszkańcy Kujaw również ulegli panującej modzie. Klarowny, brązowy płyn.
Podpiwek kujawski – napój lekko słodkawy, z nutą goryczy, uzyskiwany na bazie palonego słodu piwowarskiego gotowanego z chmielem; doskonale gasi pragnienie.

Inne produkty:

Ciechocińska sól – historia ciechocińskiej soli związana jest z surowcem, z jakiego się ją pozyskuje, czyli z solanką. Wspomnienie o źródłach solankowych występujących na terenie Ciechocinka sięga czasów Stanisława Staszica. Produkt krystaliczny, sypki o różnym stopniu uziarnienia.
Mniszek bronisławski – mniszek bronisławski to klarowny, przejrzysty płyn – syrop z mniszka lekarskiego – o bursztynowej barwie, przypominającej barwę miodu.
Kulis / kuleśniak – kwas z buraków czerwonych przygotowywany jako napój, który chętnie spożywano podczas upalnych dni w czasie prac polowych, ale także stanowił podstawę do przygotowanie różnego rodzaju zup.

3. Lista dostawców produktów lokalnych w województwie kujawsko-pomorskim.

Przeszukiwania sieci nie przyniosły efektów, co może oznaczać brak wyspecjalizowanego w produktach tradycyjnych dostawcy czy hurtowni działających na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Produkty tradycyjne nie są produktami komercyjnymi co utrudnia ich kupno poprzez pośrednika. Najczęściej dostępne są tylko u producentów danych produktów tradycyjnych.
Część produktów tradycyjnych to przepisy na konkretną potrawę, dlatego poniżej została utworzona lista dostawców certyfikowanych składników ekologicznych w województwie kujawsko-pomorskim.

Nazwa / ProducentaOsoba
kontaktowa /
Adres
Strona www /
E-mail / Telefon
AsortymentDostawa
PHUP RolmięsWincenty Zdziarski
Łabiszyn Wieś 32a,
89-210 Łabiszyn
(52) 3844581mięso i wędlinybezpośrednie
Wytwórnia
Makaronu
BIO Aleksandra
Babalska
Aleksandra
Babalska,
Mieczysław Babalski
87-312 Pokrzydowo
www.babalscy.republika.pl
(56) 4985977 lub
0604519074
biobabalscy@poczta.onet.pl
przetwory zbożowedo uzgodnienia
Żywność
Ekologiczna
Bio Food sp.z o.o.
Emil Świniarski
Białkowo,
87-400 GolubDobrzyń
www.biofood.pl
56 6821300, 6834479
lub kom. 604248767,
600263164
biuro@biofood.pl
soki owocowe, soki owocowo-warzywne, owocowo-warzywne, sezamki, cukier, ziarno sezamowe, świeże warzywaprzez hurtownie
BIOHURT Tomasz
Czubachowski
Tomasz
Czubachowski
ul. Karbowska 17/19,
87-300
Brodnica
www.biohurt.pl
(056) 49 859 67, 0 608
348 959,
biohurtownia@wp.pl
produkty zbożowe, soki, herbaty, kawa, pasztety, słodycze, ziarna, oleje i oliwy, miód, przyprawy, musztardydostawy bezpośrednie, przesyłki kurierskie, spedycja paletowa

4. Lista firm gastronomicznych w województwie kujawko-pomorskim wykorzystująca w swoim wyzerunku Slow Food lub akcje pokrewne.

Poniższa tabelka przedstawia kawiarnie i restauracje w województwie kujawsko-pomorskim wykorzystujące produkty regionalne lub ekologiczne i sprowadzane na zasadach sprawiedliwego handlu (Fair Trade). Żadna z firm nie prowadzi promocji się z wykorzystaniem organizacji Slow Food.

NazwaAdresStronaUwagi
Cafe DrażePrzedzamcze 6b, Toruńdraze.wytworniaprojektow.pl/Kawa z certyfikatem Fair Trade, polskie produkty ekologiczne, domowe wypieki.
Polski ekodizajn wykorzystany w wystroju
wnętrza
Możliwe zamknięcie kawiarni z końcem czerwca 2013 z powodów braku możliwości przedłużenia umowy najmu lokalu.
STREFAWyspa Młyńska ul. Długa 11 (wejście od ul. Przyrzecze), Bydgoszczwww.strefabydgoszcz.com.plProdukty lokalne i ekologiczne.
Promowanie zdrowego trybu życia i twórczego spędzania czasu wolnego w gronie przyjaciół i rodziny.
Kolorowaul. Batorego 4, Bydgoszczbrak stronyProdukty Fair Trade. Kawiarnia z księgarnią.
Kummerówkaul. Konna 14, Bydgoszczwww.karczmabydgoszcz.plPotrawy zarówno staropolskie z terenu całej polski jak i z województwa kujawsko-pomorskiego. (np. Żur kujawski)
Kujaviaul. Długa 35, Bydgoszczwww.restauracja-kujavia.plPotrawy zarówno staropolskie z terenu całej polski jak i z województwa kujawsko-pomorskiego. (np. Żur kujawski)
Restauracja Po Naszemuul.Dominikańska 9, Toruńwww.ponaszemu.plTradycyjna kuchnia toruńska w odświeżonej wersji.

5. Wstępna informacja o możliwość otrzymania dofinansowania na rozwój firmy związany z produktami lokalnymi.

Regionalny Program Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
5. Wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw
5.5. Promocja i rozwój markowych produktów
Dofinansowanie może być uzyskane m.in. na wsparcie promocji produktów regionalnych i lokalnych oraz na tworzenie i rozwój sieci współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami i innymi podmiotami (w tym wsparcie dla klastrów i grup kooperacyjnych przedsiębiorstw).
Maksymalny udział środków UE w wydatkach kwalifikowanych dla projektów średnich przedsiębiorstw to 50%.
Maksymalna kwota wsparcia to 100 tys. złotych dla indywidualnego przedsiębiorcy w przypadku targów i wystaw (dla pozostałych wnioskodawców bez ograniczenia kwotowego) lub 40 tys. złotych w przypadku działań informacyjno – promocyjnych (dla wszystkich wnioskodawców) i dla indywidualnego przedsiębiorcy w przypadku misji gospodarczych.

Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej oferuje także korzystne programy kredytowania,
mikrokredytów i pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorców.

Wnioski końcowe / Podsumowanie i ocena jakości wyszukanych zasobów:

Pojawienie się potrzeby promocji produktów tradycyjnych związana jest w Polsce niejako ze wstąpieniem do Unii Europejskiej, gdzie każdy z krajów chciałby wnieść nieco własnej kultury, także tej kulinarnej. Równocześnie rozwijała się potrzeba ochrony produktów regionalnych przed zanikaniem i zastępowaniem ich przez szybką żywność.
Zarówno w Unii Europejskiej jak i w samej Polsce pojawiły się listy produktów tradycyjnych, na których pojawiają się coraz to nowe produkty. Nie obejmują one jednak wszystkich tradycji na polskich stołach, dlatego przedsiębiorcy nie powinni opierać się tylko na nich. Ważnym źródłem poznania tradycyjnych potraw polskich są książki kucharskie, które w Polsce pisano już w XVII
wieku.
Na dzień dzisiejszy w województwie kujawsko-pomorskim nie istnieje wystarczająca liczba firm gastronomicznych specjalizujących się w potrawach tradycyjnych, aby istniała potrzeba tworzenia wyspecjalizowanych firm dostawczych i hurtowni. Ponad produkty tradycyjne wybijają się produkty ekologiczne, które mogą być pomocne w doborze składników przy produkcji potraw tradycyjnych. Kawiarnie i restauracje tradycyjne najczęściej nie skupiają się tylko na potrawach regionu kujawsko-pomorskiego, ale na ogólnej kuchni staropolskiej lub skupiają się na produktach ekologicznych i sprowadzanych na zasadach sprawiedliwego handlu. Brak jest firm gastronomicznych chwalących się produktami od lokalnych / regionalnych producentów.
Dofinansowanie unijne poprzez Regionalny Program Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest prawdopodomnie najlepszym wyborem, ale okres składania wniosków jest stosunkowo krótki, bo do końca 2013 roku, a należy liczyć się także z tym, że budżet programu jest ograniczony i mógł się już wyczerpać. Niestety nie wiadomo jeszcze nic konkretnego na temat nowych programów
unijnych od 2014 roku, które są w fazie projektów.

Informację do sporządzenia raportu pochodzą ze stron wiarygodnych, w tym stron rządowych, konkretnych organizacji i portali prowadzonych przez władze regionalne.

Praca przygotowana na zajęcia Przygotowanie i opracowywanie projektów informacyjnych, prowadzone przez dr Natalię Pamuła-Cieślak.
Aktualizacja : 26 czerwca 2013.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.