Podczas praktyk, które odbyłam w ramach kierunku Informacja Naukowa i Bibliotekoznawstwo, miałam okazję zanurzyć się w fascynującym świecie różnorodnych instytucji bibliotecznych. Jednym z moich pierwszych doświadczeń było uczestnictwo w otwarciu Czytelni w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu w czerwcu 2010 roku.

Już w kwietniu, dzięki wcześniejszym informacjom, dołączyłam do bibliotekarki pracującej nad organizacją nowej usługi. Przez ponad 3 miesiące angażowałam się w różnorodne zadania związane z tworzeniem kolekcji. Obejmowały one planowanie zakupów, nawiązywanie kontaktów z innymi placówkami w celu udostępnienia ich zbiorów, katalogowanie, planowanie układu przestrzennego oraz techniczne przygotowanie infrastruktury, zarówno pod kątem systemu bibliotecznego, jak i dostosowania stanowisk komputerowych dla czytelników. Moją główną odpowiedzialnością było katalogowanie pozycji wchodzących w skład zbiorów Czytelni. Jednak gdy tylko byłam w stanie to angażowałam się w porządkowanie zbiorów oraz, po otwarciu, obsługę klientów.

Następnie, pod koniec 2010 roku, skierowałam swoje kroki do Biblioteki na Wydziale Prawa i Administracji, UMK w Toruniu. Tutaj zajmowałam się porządkowaniem i aktualizacją zbiorów magazynu oraz czytelni wydziału, co pozwoliło mi zgłębić specyfikę terminologii prawniczej. Moje obowiązki obejmowały również obsługę klientów, realizację ich zamówień oraz pomoc w katalogowaniu i nadawaniu sygnatur książkom. Dzięki tym praktykom zyskałam doświadczenie w zakresie współpracy pomiędzy Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu a jej oddziałem, czyli biblioteką wydziałową. Teraz rozumiem ograniczenia z jakimi boryka się mała biblioteka zależna od większej instytucji. Wyraźnie dostrzegam też potencjał, jaki może wynikać z roli specjalistycznej biblioteki.

Nieodłącznym elementem moich praktyk było także zaawansowane przyswajanie systemów bibliotecznych Horizon i Sowa oraz praktyczne wykorzystanie klasyfikacji bibliotecznych. To doświadczenie umożliwiło mi lepsze zrozumienie funkcjonowania bibliotek, zarówno w kontekście ich struktury organizacyjnej, jak i technicznej infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.