Coś dla pasjonatów historii, szczególnie średniowiecza i historii książki. Udostępniam link do pracy ze studiów o tematyce niemieckiej i łacińskiej literatury średniowiecznej.

Link do pełnej pracy 📚

W pracy omówiono różnorodne serwisy tematyczne, z których każdy miłośnik historii może czerpać inspirację. Na pierwszym miejscu pojawił się niemiecki portal Mediaevum.de, sponsorowany przez wydawnictwo Reclam, skupiający się na literaturze średniowiecznej. Portal ten oferuje dziesięć głównych działów, w tym adresy uniwersytetów i instytucji zajmujących się historią staro-germańską, wyszukiwania bibliograficzne czy dostęp do staro-germańskiej literatury od VIII do XV wieku.

Kolejnym miejscem jest strona „Incunabula Dawn of Western Painting”, bazująca na publikacji Hiroharu Orita „The World of Incunabula”. Przedstawia cztery rozdziały wprowadzające w świat początków drukarstwa europejskiego i zdigitalizowane inkunabuły z National Diet Library.

Warto również zapoznać się z CERL Portal, stworzonym w ramach Consortium of European Research Libraries, umożliwiającym przeszukiwanie bazy danych rękopisów, wczesnych druków i innych materiałów specjalistycznych związanych z europejskim dziedzictwem publikacji drukowanych.

Inne ciekawe portale to m.in. Bernstein – The Memory of Paper, Scrineum, Scriptorium – Buchproduktion im Mittelater czy Gateway Bayern.de. Każdy z nich skupia się na różnych aspektach historii książki, papieru, rękopisów czy produkcji średniowiecznych ksiąg.

Warto zgłębić tę fascynującą dziedzinę poprzez studiowanie różnorodnych źródeł i serwisów tematycznych, które pozwalają lepiej zrozumieć kulturę materialną tekstu i procesy związane z historią książki. Zachęcamy do odwiedzenia linku i zagłębienia się w pełną treść analizy na portalu Academia.edu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.