„Bibliografia Polskiej Awangardy Artystycznej 1918 – 1939” została przygotowana w ramach realizowanych na pierwszym roku studiów licencjackich Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu zajęć Źródeł bibliograficznych.

Awangarda Artystyczna to formacja artystyczno-ideowa, obejmująca literaturę i wszystkie dziedziny sztuki. Narodziła się około 1910 roku, ale w Polsce pojawiła się dopiero po I wojnie światowej. Jest to zespół tendencji i trendów odrzucający dotychczasowe style, kreujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu.

Spis rejestruje wydawnictwa samoistne, dostępne w Bibliotece Uniwersyteckiej, przedstawiające bliżej materiał związany z Awangardą Artystyczną rozwijającą się na terenie Polski w dwudziestoleciu międzywojennym.

W gromadzeniu danych wykorzystano „Katalog Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu”, „Bibliografię historii sztuki polskiej” oraz „Przewodnik bibliograficzny” zarówno w wersji drukowanej, jeśli mowa o „Przewodniku bibliograficznym” i „Bibliografii historii sztuki polskiej”, jak i elektronicznej dostępnej na stronie Biblioteki Narodowej (http://www.bn.org.pl) i stronie Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (http://www.bu.umk.pl).

Opisy bibliograficzne sporządzone są zgodnie z obowiązującymi polskimi normami, na podstawie informacji przejętych z „Przewodnika bibliograficznego”, „Bibliografii historii sztuki polskiej” i „Katalogu Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu”.

W bibliografii zastosowano opis rejestracyjny, w przypadku wydawnictw zwartych drugiego stopnia szczegółowości. Każdy opisy opatrzono kolejnymi numerami.

Całość materiału zgromadzono w dwóch działach zróżnicowanych ze względu na dziedzinę nauki, wprowadzając układ systematyczny zgodnie z czołowymi grupami literackimi i artystycznymi w danym okresie na terenie Polski. Podział wydawał się niezbędny dla poszukiwań w tej bibliografii, ponieważ bardzo rzadko poszukuje się jednocześnie informacji zarówno z Literatury jak i Sztuki. Hasło Sztuka, łączy w sobie wszelakie sztuki plastyczne.

Spis bibliograficzny uzupełniono wykazami: skrótów i symboli użytych w bibliografii, tytułów wydawnictw ciągłych i seryjnych wykorzystanych w bibliografii oraz indeksami: osobowym, tytułowym i wydawnictw. Indeks osobowy zawiera nazwiska zarówno wybranych autorów pozycji, którzy ewidentnie mieli wpływ na późniejszy obraz poruszanego zagadnienia, jak i przedstawicieli Awangardy Artystycznej, których wyróżniono kursywą w numeracji. Podobną selekcję wprowadzono do indeksu wydawnictw, wypisując jedynie te, które najbardziej przyczyniły się w do rozwoju literatury z zakresu Awangardy Artystycznej.

Bibliografia zawiera 127 pozycji bibliograficznych.

Link do pracy na Academia.edu 📚

Bibliografia Polskiej Awangardy Artystycznej 1918 – 1939, została przygotowana na zajęcia Źródła bibliograficzne prowadzone przez dr Wandą A. Ciszewską.
Aktualizacja: 2 sierpnia 2013.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.