Działania nad projektem wizualizacji danych, zainspirowanego książką Lucyny Ćwierczakiewicz 365 obiadów za pięć złotych, stanowiły fascynujące wyzwanie, które postawiłam sobie podczas kursu Efektywna wizualizacja danych: grafika informacyjna prowadzonego przez Sonję Kuijpers.

Efekt końcowy to złożona i przemyślana grafika, przedstawiająca składniki przepisów z książki, podzielone według kategorii produktów spożywczych i rozdziałów.

Na początku procesu tworzenia, bazując na treści książki, stworzyłem odręczne rysunki reprezentujące grupy produktów. Kształt legendy dopasowałam do ogólnej estetyki projektu. Każdy element, tak jak stek, zielony liść czy konew z jajkami, symbolizuje inną kategorię produktów.
Dodatkowo, napisy i kształty legendy pasują do reszty grafiki, co zapewnia spójność wizualną.

Wzdłuż prawej krawędzi grafiki umieściłam informacyjny napis, który odnosi się do osób i miejsc występujących w przepisach w danym rozdziale. Jest to subtelny element, który dodaje głębi i kontekstu wizualizacji. Ponadto wielkość ramki rozdziału zależy od liczby przepisów w nim zawartych, co ułatwia wizualne porównanie ich objętości.

Każdy rozdział ma też swój numer i tytuł, zgodny z tym w książce, umieszczony przy górnej krawędzi.

Czcionki, użyte w projekcie, dobierałam tak, aby oddać charakterystyczny klimat typograficzny książki kucharskiej, która była źródłem inspiracji. Dekoracyjne obramowanie karty wizualizacji również pochodzi z książek autorstwa Lucyny Ćwierczakiewicz, co dodaje autentyczności projektowi.

W dolnym prawym rogu umieściłem portret autorki zaczerpnięty z książki, wraz z cytatem, który podkreśla jej jajcarski i zaczepny charakter. Te osobiste wstawki dodają ludzkiego wymiaru projektowi, łącząc go z postacią, a zarazem tworząc fascynującą opowieść wizualną.

Cała praca nad projektem była nie tylko wyzwaniem technicznym, ale również artystycznym, gdzie każdy detal miał znaczenie. Ostateczny efekt to nie tylko wizualna reprezentacja danych, ale także opowieść o kuchni, ludziach i miejscach, które stanowiły serce książki Lucyny Ćwierczakiewicz.


Lucyna Ćwierczakiewiczowa, ur. 1826 roku, zm. 1901 roku, była cenioną autorką książek kucharskich i poradników o prowadzeniu gospodarstwa domowego. Znana głównie z dzieł kulinarnych, takich jak „Jedyne praktyczne przepisy” i „365 obiadów za pięć złotych”, Ćwierczakiewicz zdobyła popularność i była redaktorką kalendarza dla kobiet. Jej postać stała się legendą dziewiętnastowiecznej Warszawy, a jej poglądy na zdrowy tryb życia były nowoczesne jak na owe czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.